Przemęczony kierowca jest równie groźny na drodze jak pijany. Inspekcja Transportu Drogowego kontroluje czas pracy kierowców ciężarówek, ale przypomina, że kierowcy samochodów osobowych także powinni dbać o odpoczynek.
– W upalne dni trzeba częściej robić przerwy – mówi Alvin Gajadhur, rzecznik ITD. – Chęć szybkiego dotarcia do celu podróży jest często silniejsza niż rozsądek, trzeba jednak częściej odpoczywać. Najlepiej zatrzymywać się co półtorej, dwie godziny – dodaje rzecznik ITD.
– Przekraczanie norm czasu pracy kierowców zdarza się dość często – dodaje Gajadhur.
Gdy organizowany jest długi wyjazd za granicę, autokaru czy ciężarówki nie może prowadzić jeden kierowca, musi mieć zmiennika. Alvin Gajadhur wyjaśnia, że zgodnie z przepisami jeden kierowca może maksymalnie prowadzić pojazd 10 godzin i to tylko dwa razy w tygodniu, w pozostałe dni 9 godzin. Załoga dwuosobowa może maksymalnie prowadzić pojazd 20 godzin.
– Przemęczony kierowca bardzo łatwo może doprowadzić do wypadku, zdarza się to najczęściej w nocy lub nad ranem – tłumaczy rzecznik ITD. Gdy jest prosta droga, a większość pasażerów śpi i jest cisza, kierowca także bardzo łatwo może zasnąć.
Statystyki pokazują, że połowa naruszeń jakie wykrywa ITD dotyczą czasu pracy kierowców.
Zostaw komentarz