Zawód kierowcy samochodu ciężarowego wiąże się z wieloma wyzwaniami i wyrzeczeniami. Paweł Blajer w programie „Biznes dla ludzi” wyjaśnił, jakie prawa przysługują osobom pracującym w tym fachu.


Magdalena Zwolińska, adwokat z kancelarii DLA Piper twierdzi, że zawód kierowcy to specjalny rodzaj pracy.

Jakie prawa?

– Stosuje się do niego inne ustawy niż tylko standardowy kodeks pracy. Kierowca ma inaczej liczony czas pracy, wiec może wymagać innych przywilejów np. częstszych i dłuższych przerw. Jednak z drugiej strony od kierowców wiele się także wymaga – mówi mec. Magdalena Zwolińska.

Mecenas przypomina, że szef zatrudniający kierowcę musi wysłać nas na szczególnie badania lekarskie.

– Musimy mieć zaświadczenie od lekarza, że możemy wykonywać pracę na stanowisku kierowcy. Przejść badania psychologicznie. Musimy mieć też zaświadczenie, że mamy uprawienia do prowadzenia konkretnego typu pojazdu – wyjaśnia mec. Magdalena Zwolińska.

Nie tylko jazda

Adwokat przypomina, że do czasu pracy kierowcy wlicza się nie tylko samo prowadzenie pojazdu, ale także wszystkie czynności związane z transportem.

– Chodzi o czas kiedy kierowca np. ładuje towar, rozładowuje samochód, czy wykonuje czynności formalne, a nawet sprząta pojazd – wylicza Magdalena Zwolińska. – W przypadku, kiedy w autobusie kierowców jest dwóch, a jeden tylko czeka w gotowości to obu należy się wynagrodzenie – dodaje.