Transport to kluczowy element realizacji usług w wielu firmach. Dostawa towarów na czas do klientów, zarówno gdy są to świeże owoce, jak i urządzenia elektroniczne, powinna odbywać się sprawnie, szybko, bezpiecznie, a przy tym w niskich cenach.

Obecnie większość firm wybiera zewnętrzną obsługę w ramach drogowego transportu krajowego i międzynarodowego. Budowa własnego zaplecza jest zwykle zbyt wysokim wydatkiem, zwłaszcza dla firm dopiero rozwijających się, które nie dysponują sporymi sumami na inwestycje. Podjęcie współpracy z podwykonawcą jest kluczową decyzją, która ma wpływ na przyszłość firmy. Często głównym czynnikiem wyboru jest cena, ale warto pamiętać także o tym, że to nie tylko ona powinna być brana pod uwagę, jeżeli celem jest zadowolenie, także zadowolenie odbiorców końcowych.

Od czego zależą ceny usług transportowych?

W transporcie drogowym podstawowymi środkami są samochody dostawcze, a także TIR-y, które przewożą ładunki. Jednak kosztem jest nie tylko paliwo i eksploatacja pojazdów. Ceny usług transportowych zależą od wielu różnych czynników. Wśród nich znajdują się:

  • miejsce docelowe transportu – kraj czy zagranica
  • rodzaj ładunku – większe ładunki są dodatkowo płatne
  • konkurencyjności w branży
  • podatków, akcyzy, ceł
  • wynegocjowanych rabatów

Na ogół firmy rozliczają się ryczałtowo ze swoimi klientami, co ma miejsce głównie w przypadku kurierów. Niemniej jednak koszty także są ustalane indywidualnie, na przykład przy transporcie specjalistycznym.

Konsolidacja ładunków

Jednym z popularnych sposobów na zmniejszenie kosztów, jakie niesie ze sobą transport drogowy, jest konsolidacja. Polega ona na połączeniu w jeden ładunek różnych przesyłek, aby zmniejszyć ogólne koszty transportu. To szczególnie opłacalne rozwiązanie w przypadku transportu towarów z odległych rejonów, a także dla ładunków drobnicowych. Popularne są w szczególności różnego rodzaju giełdy ładunków oraz wolnych ciężarówek. Dzięki nim można łatwo znaleźć takie firmy, które posiadają wolne miejsca w swoich pojazdach, aby w efekcie zapłacić mniej. Oczywiście, to rozwiązanie, które nie sprawdza się w przypadku konieczności realizacji sekwencyjnych usług transportowych, warto jednak zapoznać się z ofertami, ponieważ im więcej uczestników procesu przewozowego, tym niższe koszty.

Negocjacje i rabaty

Przy podejmowaniu współpracy z firmami transportowymi, zawsze warto prosić o indywidualne wyceny i negocjować. Często przy większych zleceniach można uzyskać atrakcyjne rabaty, jednak analogicznie oznacza to zwykle związanie się z daną firmą na dłuższy okres, dlatego należy dobrze prześledzić oferty, by znaleźć taką, która będzie optymalna.

Inwestycje w nowe zaplecze

Coraz więcej firm transportowych inwestuje w nowe zaplecze wykorzystujące nowoczesne technologie, w tym głównie w wykorzystaniu paliw. Firmy kurierskie chętniej stawiają na paliwa takie jak gaz ziemny, w tym skroplony gaz ziemny. W efekcie mogą one obniżyć koszty realizacji transportu, jednocześnie utrzymując go na wysokim poziomie jakościowym. Wybór firm, które stawiają na tego rodzaju innowacyjne rozwiązania, pozwala na zmniejszenie kosztów obsługi.