Po Polsce jeździ co najmniej 2,5 mln pojazdów ciężarowych. Niestety, dość starych – informuje „Puls Biznesu”.

Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego przygotował raport „Branża motoryzacyjna 2016” na podstawie danych Centralnej Ewidencji Pojazdów. Liczbę pojazdów ciężarowych (dostawczych, specjalnych, ciężarowych, ciągników drogowych, w tym siodłowych) obliczono na 2 mln 598,1 tys., czyli o 2 proc. więcej niż w 2014 roku.

Prym na polskich drogach wiodą lekkie samochody dostawcze o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony. Było ich aż 1 mln 972,8 tys. Niestety – cała ta flota nie jest najnowsza. Aż 49 proc. tych pojazdów ma od jedenastu do dwudziestu lat, a najmłodsze, liczące do 4 lat, stanowiły 13 proc.

Najwięcej zarejestrowanych samochodów tej wielkości jest w województwach mazowieckim, wielkopolskim i śląskim, zaś najmniej w opolskim, lubuskim i podlaskim.

Samochodów ciężarowych o dopuszczalnej masie całkowitej ponad 3,5 tony jeździ po Polsce co najmniej 625,3 tys. Przy czym najwięcej (37 proc.) zarejestrowano wozów w wieku od 11 do 20 lat, młodszych – od 5 do 10 lat – 27 proc., a najstarszych (ponad 20 lat) – 19 proc.

Najwięcej cięższych samochodów zarejestrowano w województwach: mazowieckim, wielkopolskim i śląskim, zaś najmniej w województwach: opolskim, lubuskim i warmińsko-mazurskim.

(pap)